Od 20. - 21. ožujka 2025.g. održana je završna skupština projekta FirEUrisk. Projekt FirEUrisk se bavio potpuno novim integralnim, holističkim pristupom protupožarnoj zaštiti na različitim razinama, od razvoja novih alata za procjenu rizika požarne opasnosti, preko predviđanja kakvi će biti požarni potencijali u budućnosti, do upotrebe suvremenih alata u protupožarnoj preventivi. U projektu su sudjelovale 34 institucije iz 15 zemalja, a projekt je trajao 4 godine od 1. travnja .2021.g. do 31. ožujka .2025. (vidi tekst o projektu).

Završna konferencija projekta održana je u gradu Alcalá de Henares, poznatom sveučilišnom centru nedaleko Madrida. Sveučilište u Alcali ( Universidad de Alcalá de Henares) osnovao je kardinal Cisneros 1496. godine i postalo je poznato tijekom renesanse kao jedno od vodećih znanstvenih institucija. Sveučilište se zbog financija preselilo u Madrid 1836. godine, a Novo sveučilište je osnovano, u starim prostorijama, ponovno 1977. godine.

Sveučilšte je bilo domaćin završne konferencije. U nastavku nekoliko slika i komentara o završnoj konbferenciji.


Trodnevni program je bio ispunjen prezentacijama dostignuća u svim radnim paketima projekta kojih je ovaj projekt dao puno.


Dovoljno je spomenuti da su tijekom 4 godine trajanja projekta objavljena čak 54 znanstvene publikacije posvećene novom načinu integriranog i holističkog pristupa protupožarnom riziku.



Sastanak su vodili (od lijeve strane) Georgios Eftychidis, Ioannis Gitas, Domingos Xavier Viegas i
Emilio Salinero Chuvieco koji su uz Maria Karafylli, Christina Karafylli i Tiago Rodrigues bili i Steering Commity koji jue upravljao realizacijom cijelog projekta.



Voditelj projekta je bio Domingos Xavier Viegas sa Sveučilišta u Coimbri, Portugal, 


a znanstveni koordinator projekta akademik  Emilio Salinero Chuvieco sa Sveučilišta u Alcala, domačina zavrnog sastanka.


Emilio je i idejni tvorac dijagrama novog načina proračuna požarnog rizika koji se pojavljuje skoro u svim dokumentima projekta.

Voditelj projekta Domingos Xavier Viegas se na početku i obratio sudionicima ...



kojih je bilo puno s obzirom da je projekt imao 34 partnera iz 15 zemalja. Iz Hrvatske to je jedino bio FESB - Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje iz Splita. Na završnom sastanku sudjelovala su 4 istraživača sa FESB-a Darko Stipaničev, Damir Krstinić, Ljiljana Šedrić i Marin Bugarić, dok su druga dva istraživača koja su na projektu sudjelovala Maja Braović i Dunja Božić Štulić bili prisutni telekondferencijski. 


Sastavni dio programa je bio i posjet centralnoj zgradi starog Sveučilište u Alcali ( Universidad de Alcalá de Henares) osnovanog 1496. godine kao prvi kampus u povijesti.


Osim impresivnih zgrada iznenadio nas je i grb  kardinala Cisnerosa, osnivača Sveučilišta 1496.g. koji u centralnom dijelu ima crveno - bijelu šahovnicu ...


Grb se pojavljuje u različitim varijantama, ali je uvijek prisutna crveno - bijela šahovnica ...


koja se ponavlja na brojnim mjestima u staroj zgradi Sveučilišta u Alcali.  Bilo bi zanimljivi istražiti vezu između kardinala Cisnerosa i Hrvatske. Možćda ima kakva poveznica.
Grb sveučilišta je sličan, samo što na vrhu ima još i dva labuda.


Labudove u Alcali nismo vidjeli, ali smo vidjeli brojne rode koje su se nastanile i na staroj zgradi Sveučilišta.


I na kraju završno obračanje voditelj projekta Domingos Xavier Viegas tijekom svečane večere kada se i oprosti sa svim istraživačima projekta FirEUrisk.